Pozytywna ocena kierunku automatyka i robotyka

Z dumą informujemy, że Uchwałą Nr 674/2017 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 7 grudnia 2017 r. kierunek automatyka i robotyka prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej uzyskał ocenę pozytywną.

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdziło, iż Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej spełnia wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne do prowadzenia na kierunku automatyka i robotyka studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim. Poziom prowadzonego kształcenia spełnia kryteria jakościowe oceny programowej w stopniu pozwalającym na wydanie oceny pozytywnej. Spośród przyjętych przez Komisję ośmiu kryteriów jakościowych oceny programowej, kryteria: współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w procesie kształcenia, opieka nad studentami oraz wsparcie w procesie uczenia się i osiągania efektów kształcenia uzyskały ocenę wyróżniającą. Natomiast pozostałe kryteria: koncepcja kształcenia i jej zgodność z misją oraz strategią uczelni, program kształcenia oraz możliwość osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia, skuteczność wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia, kadra prowadząca proces kształcenia, umiędzynarodowienie procesu kształcenia oraz infrastruktura wykorzystywana w procesie kształcenia otrzymały ocenę w pełni.

Ocena jakości kształcenia na kierunku  automatyka i robotyka dokonana w dniach 12-14 czerwca 2017 r. została przeprowadzona z inicjatywy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Zespół Oceniający PKA zapoznał się z raportem samooceny przekazanym przez władze wydziału. W trakcie wizytacji odbyły się spotkania ze studentami, pracownikami Wydziału, z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia, za prowadzenie kierunku studiów, praktyki, a także z przedstawicielami Samorządu Studentów i Biura Karier. Ponadto dokonano przeglądu wybranych prac dyplomowych i etapowych, przeprowadzono hospitacje zajęć oraz dokonano przeglądu bazy dydaktycznej i socjalnej wykorzystywanej w procesie dydaktycznym.

Na uwagę zasługuje tu szczególnie praca studentów należących do kół naukowych na Wydziale Mechanicznym, spośród których znaczną część stanowią studenci kierunku automatyka i robotyka.

Kolejna ocena programowa na kierunku automatyka i robotyka prowadzonym na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej odbędzie się w roku akademickim 2023/2024.