Mindhand w krajowych finałach Imagine Cup 2018

Studenci Politechniki Białostockiej, zespół Mindhand, opracowali projekt bionicznej protezy dłoni, która sterowana jest za pomocą sygnałów EMG pochodzących z kikuta. Ze swoim pomysłem startowali w wielu konkursach technologicznych. Tym razem awansowali do krajowego finału konkursu Microsoft Imagine Cup 2018.

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny. Jego finaliści, dzięki wsparciu firmy Microsoft mają szansę na rozwinięciu swojego pomysłu na szeroką skalę i założenie własnej firmy.

Celem autorów projektu MindHand jest odtworzenie podstawowych chwytów naturalnej ręki, pragnieniem – wprowadzenie skonstruowanego przez siebie urządzenia na rynek certyfikowanych wyrobów medycznych. Ręka to taka część ciała, bez której trudno żyć, dlatego postanowiłem stworzyć tanią i funkcjonalną protezę – mówi Sławomir Grycuk, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, który kieruje zespołem Mindhand. Ze Sławomirem nad bioniczną protezą ręki pracują Iwona Gruszczyńska (Wydział Mechaniczny), Paweł Antoniuk (Wydział Informatyki), Ewelina Antoniuk (Wydział Architektury) oraz Łukasz Boguszewski (Wydział Elektryczny).

To nowatorskie technologia. W projekcie zastosowaliśmy autorskie rozwiązanie mechanizmu przeniesienia momentu obrotowego. Sygnał z mięśni jest odbierany, a następnie wysyłany do sterownika, który analizuje sygnały oraz pracę ruchomych części protezy ręki. Model ludzkiej dłoni uzyskaliśmy za pomocą skanowania trójwymiarowego a do stworzenia prototypu wykorzystaliśmy rożne techniki m.in.  modelowanie hybrydowe oraz technologię druku 3D – wyjaśnia Sławomir Grycuk.

Finały krajowego konkursu Microsoft Imagine Cup 2018 odbędą się 11 i 12 kwietnia w Warszawie. O tytuł drużyny narodowej i przepustkę do rozgrywki finałowej w Seattle, USA rywalizować będzie 12 polskich drużyn, po trzy w każdej kategorii konkursowej. Na każdym etapie konkursu uczestnicy wspierani sią przez firmę Microsoft, która organizuje m.in: webinaria, etapy akceleracyjne oraz mentoring.

Zespół MindHand startuje w kategorii Artificial Intelligence, czyli propozycji rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, m.in. wykorzystujących technologie rozpoznawanie twarzy, przetwarzanie obrazów, przetwarzanie języka, tworzenie wirtualnych asystentów oraz robotów.

Więcej informacji o MindHand – projekt bionicznej protezy ręki na stronie zespołu.

Gratulujemy i trzymamy kciuki na finałach krajowych!