Lubią biegać, chcą pomagać!

Adam Adamowicz, Dariusz Perkowski, Daniel Puch, Jacek Żmojda, Wojciech Konopacki i Paweł Gierasimiuk to oficjalna reprezentacja pracowników Politechniki Białostockiej, która wystartowała dziś (14 czerwca) w sztafecie maratońskiej – „Electrum Ekiden. Pomóżmy Razem”. Nasz zespół zajął wysokie 20 miejsce! Biegaczy na start zaprowadził mistrz – łazik marsjański Hyperion 2, z którym w 2014 studenci Wydziału Mechanicznego wygrali University Rover Challenge w USA.

Organizatorzy sztafety – fundacje „Białystok Biega” i „Pomóż Im” oraz BOSiR – mówią, że „Electrum Ekiden. Pomóżmy Razem” to pierwsza tego typu impreza w regionie. Najważniejszym celem organizacji sztafety jest wsparcie fundacji „Pomóż Im”, która działa na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi oraz prowadzi domowe hospicjum dla dzieci. Część kwoty z opłaty startowej zostanie przekazana na rzecz Fundacji „Pomóż Im”.

Do udziału w sztafecie maratońskiej zgłosiły się 144 drużyny, a to oznacza, że w sumie w imprezie wzięło udział aż 864 biegaczy! Rywalizujące zespoły razem musiały pokonać maratoński dystans, czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków, wiodła przez centrum Białegostoku (start, miejsce zmian i meta – na placu przed Teatrem Dramatycznym). Członkowie drużyn przebiegli w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Kilkanaście minut po godzinie dziesiątej pierwszą zmianę na start zaprowadził łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej. Wzdłuż 2,5 kilometrowej pętli ustawili się kibice – rodziny i bliscy biegaczy, a także koledzy i koleżanki z drużyny startujący w kolejnych zmianach sztafety.
„Jestem pozytywnie zaskoczony tym, że tak szybko udało się zebrać pięciu chętnych do udziału w sztafecie” mówił Wojtek Konopacki, szef drużyny Politechniki Białostockiej. „Widziałem, że nasi pracownicy i studenci są też w innych zespołach. Być może w przyszłości uda się wystawić reprezentacje wydziałowe? ” zastanawiał się Wojtek Konopacki.

Oprócz sztafety maratońskiej na placu przed Teatrem Dramatycznym od godziny 10 trwał piknik rodzinny. Tu także można było spotkać przedstawicieli Politechniki Białostockiej. To studenci z Wydziału Mechanicznego pokazywali skonstruowane przez siebie roboty i – jak zwykle – ciekawie o nich opowiadali.
Wszystkim uczestnikom dzisiejszej sztafety serdecznie gratulujemy! Dziękujemy także pracownikim i studentom, którzy wzięli udział w Pikniku.