#next – inżynierskie dzieło na najwyższym, światowym poziomie

Światowy konkurs University Rover Challenge 2015 przeszedł już do historii. To piąta edycja zawodów, w której rywalizowała reprezentacja Politechniki Białostockiej. Konstruktorzy łazika marsjańskiego #next wywalczyli w zawodach czwarte miejsce. Dziś na Wydziale Mechanicznym odbyło się spotkanie drużyny #next z władzami Uczelni, studentami i pracownikami Politechniki Białostockiej oraz przedstawicielami mediów.

Historię udziału w kolejnych edycjach zawodów przypomniał prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Mechanicznego. W 2010 roku drużyna łazika Magma zdobyła miejsce 3, a w 2011 roku, 2013 roku i 2014 roku łaziki z Politechniki Białostockiej wygrywały zawody (odpowiednio: Magma 2, Hyperion i Hyperion 2). Przypomnijmy, rokrocznie pod koniec maja na pustyni w amerykańskim stanie Utah w pobliżu miasteczka Hanksville, rywalizują ze sobą zespoły studenckie z całego świata. Studenci mają do wykonania pięć zadań: jazda po trudnym terenie, pomoc astronaucie, serwis sprzętu, poszukiwanie życia i prezentacja. Poziom zawodów z roku na rok jest coraz wyższy, startuje w nich coraz więcej drużyn, a poszczególne konkurencje są coraz trudniejsze (np. jest więcej zadań lub krótszy czas na wykonanie poszczególnych konkurencji).

„Jesteśmy bardzo dumni, że mamy miejsce czwarte” – powiedział prof. Andrzej Seweryn. „Zachęcam do dalszej pracy i przygotowania łazika na European Rover Challenge do Chęcin (zawody odbędą się na początku września) i na przyszły rok do Stanów” – mówił dziekan. Rektor prof. Lech Dzienis stwierdził, że rola faworyta zawodów URC 2015 – a tak byli postrzegani reprezentanci Politechniki Białostockiej – była niezwykle trudna. „Mimo miejsca poza podium, uważam, że drużyna i nowy pojazd marsjański #next odniosły sukces”. I dodał: „czwartym miejscem pokazaliście, że ciągle jesteście w czołówce światowej, jeśli chodzi o zawody University Rover Challenge. Natomiast z każdego takiego przypadku trzeba wyciągać właściwe wnioski.” mówił prof. Lech Dzienis.

Szef zespołu studenckiego inż. Maciej Rećko przedstawił poszczególne etapy kwalifikacji do URC 2015 i przebieg samych zawodów. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 44 zespoły, z czego tylko 23 przeszły weryfikację, a 22 wystartowały (jeden zespół nie dojechał). Reprezentanci Politechniki zdobyli 344 punkty. Łazik #next cieszył się dużą popularnością. Zainteresowanie innych drużyn budziło nowatorskie umieszczenie elektroniki w szufladzie oraz chwytak o nieskończonym kącie obrotu.
„Powiem przewrotnie: cieszę się, że nie stanęliśmy na podium. Za rok będzie lżej startować” stwierdziła dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, która jest opiekunem naukowym zespołu. Pomysłowość studentów i umiejętność współpracy oceniła bardzo wysoko. „Ja ze swojego zespołu jestem bardzo dumna” – mówiła.
Podczas spotkania studenci otrzymali dyplomy i upominki od władz Uczelni i Wydziału.

Gratulacje i wyrazy uznania składali im także pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej. W spotkaniu udział wziął także Jakub Maliszewski, dwukrotny zwycięzca URC (z łazikiem Hyperion i Hyperion2).

Drużyna #next to studenci Wydziału Mechanicznego: inż. Maciej Rećko – koordynator, konstruktor mechanik; inż. Maciej Baka – elektronik, programista; Piotr Czaplicki – programista, elektronik; Jakub Kuryło – programista, elektronik; Artur Milewski – programista; Michał Ostaszewski – konstruktor, mechanik. Autorem strony internetowej projektu i osobą odpowiedzialną za kontakty z mediami jest Łukasz Marchewka. Opiekę nad drużyną sprawuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w European Rover Challenge!day2_2-