II etap konkursu EL-ROBO-MECH za nami

13 marca 2018 roku Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej gościł uczniów szkół średnich, którzy brali udział w konkursie El-Robo-Mech.

Do finałowych prezentacji zakwalifikowano 15 projektów, w których konstruowaniu wzięło udział aż 37 uczniów. Stworzyli oni takie urządzenia jak: roboty wykorzystywane do nauki geografii czy języków obcych, robot zwiadowczo-poszukiwawczy, robot pobierający próbki wody, robot sterowany falami mózgowymi, łazik pogodowo-zadaniowy czy analog łazika marsjańskiego do prac saperskich. Zainteresowanie wzbudziło także sterowanie telefonem komórkowym przy użyciu słuchawek lub rękawic zimowych oraz projekt ramienia z elektrycznymi i pneumatycznymi funkcjami zbliżonymi do zachowań ludzkiej ręki. Uczniowie zwracali uwagę również na potrzeby osób niepełnosprawnych i zbudowali na przykład łazika – asystenta osób niepełnosprawnych oraz  specjalną laskę dla niewidomych. Komisja konkursowa była pełna podziwu dla pomysłów, a przede wszystkim pasji młodych ludzi. Doceniła ich zaangażowanie i chęć zdobywania nowych umiejętności.

Ze względu na wyrównany poziom prac jury stało przed trudnym wyborem. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie posiedzenia Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, 18 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.15 (Wydział Mechaniczny PB, ul. Wiejska 45C, sala 107).

Podstawowym celem konkursu El-Robo-Mech jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych w ogóle, a studiów na Politechnice Białostockiej w szczególności. Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.