Kolejne diamenty odkryte wśród studentów Wydziału Mechanicznego

Stypendia “Odkrywców Diamentów” przyznawane są na semestr studiów. 15 marca wsparcie trafiło do trzech studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Iwony Gruszczyńskiej, Sławomira Grycuka i Piotra Wasilewskiego.

Sławomir Grycuk kieruje zespołem Mindhand, rozwijającym projekt bionicznej protezy ręki. Dzięki dofinansowaniu z Programu „Odkrywcy Diamentów”, konstruktorzy chcą przeprowadzić badania protezy przy udziale osób po amputacji ręki, a także stworzyć specjalną  aplikację, która umożliwi wykonywanie odpowiednich ruchów protezą. Zespół dąży do tego, aby ich urządzenie stało się certyfikowanym wyrobem medycznym. Ze Sławomirem Grycukiem współpracują Iwona Gruszczyńska oraz Paweł Antoniuk.

Piotr Wasilewski wraz z drużyną SumoMasters konstruuje roboty przeznaczone do walk sumo. Urządzenia wygrywają krajowe i międzynarodowe turnieje robotyczne. Największym sukcesem drużyny było zdobycie tytułu mistrza świata w kategorii Mega Sumo na International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio w grudniu 2017 r.

Największe dofinansowanie, ponad 23 tysiące złotych z Programu „Odkrywcy Diamentów”, otrzymał projekt bionicznej protezy ręki dla osób po amputacji kończyny górnej. Jego twórcy – zespół Mindhand – od czasu udzielenia pierwszej dotacji jesienią 2017 roku, bardzo rozwinęli swój pomysł. W kolejnym etapie studenci planują przeprowadzenie prób z udziałem osób niepełnosprawnych oraz stworzenie aplikacji do protezy, która umożliwi osobom po amputacji posługiwanie się mięśniami i wykonywanie odpowiednich ruchów protezą, a także pozwoli wprowadzić swoje chwyty i podzielić się nimi z innymi użytkownikami.

Zachęcamy do zgłaszania kolejnych projektów. Nabór wniosków o dofinansowanie jest ciągły. Aplikacje można składać poprzez stronę www.odkrywcydiamentow.pl